Działo się to w Poznaniu, w milenium Państwa Polskiego, roku 2000, dnia 15 września, w osiemdziesiątym pierwszym roku polskiego wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu.
Dążąc do pełnej realizacji posłannictwa uczelni akademickiej wynoszenia społeczności na wyższy poziom, w trosce o rozwój studiów i badań prowadzonych na Politechnice Poznańskiej podjęto na przełomie tysiącleci historyczną decyzję o budowie Centrum Wykładowego i Biblioteki na terenie nadwarciańskiego Poligrodu.
Niech obiekt ten będzie mostem, przez który prowadzi droga do nowej epoki informacyjnej.
Realizacja tego szczytnego zamierzenia jest możliwa dzięki niezwykłej życzliwości i wsparciu przedstawicieli władzy państwowej i samorządowej oraz ludzi, którzy zaangażowali się w urzeczywistnienie idei kształcenia przyszłych pokoleń na najwyższym poziomie.
W dniu położenia i poświęcenia kamienia węgielnego Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Aleksander Kwaśniewski, Prezesem Rady Ministrów Jerzy Buzek, Ministrem Edukacji Narodowej Edmund Wittbrodt, Wojewodą Wielkopolskim Stanisław Tamm, Prezydentem Miasta Poznania Ryszard Grobelny, Rektorem Politechniki Poznańskiej Jerzy Dembczyński.
Autorem projektu jest architekt Marian Fikus.
Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Arcybiskup Metropolita Poznański Juliusz Paetz.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście.
Jako, że pamięć ludzka jest ulotna, słuszne jest utrwalenie na piśmie zdarzeń ważnych, co niniejszym czynimy.